יום שני, 26 ביולי 2021

רצח רבין

השבוע מלא עשרים שנה לאחד האירועים ששינו מקצה לקצה את החברה בישראל, באותו ערב, בכיכר מלכי ישראל, נערכה עצרת לא לאלימות כן שלום, בה נכחו זמרים ואומנים רבים, ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ דאז שמעון פרס. בעצרת נאם רבין את נאומו האחרון שקיבל את הכינוי לא לאלימות. מה שרבין לא ידע, שאחרי אותה עצרת שכל תכליתה הייתה גינוי אלימות בחברה הישראלית יקרה אחד המעשים האלימים ביותר שקרו בהיסטוריה של מדינת ישראל, רצח ראש ממשלה, רצח רבין. המתנקש יגאל עמיר תכנן היטב את פרטי הרצח וביחד עם אחיו חגי עמיר וחברתם מרגלית הר שפי דאגו לכל פרט ופרט עד כדי כך שחגי עמיר היה מוכן לאפשרות שיצחק רבין ילבש שכפ"ץ באותה עצרת ולכן דאג לחמש את המחסנית של האקדח של אחיו יגאל עמיר בכדורים מיוחדים אשר תכליתם הוא חדירת שכפ"ץ.

עמיר הצליח להסתנן לאיזור סטרילי בוא היו אמורים להיות רק אנשי שירות הבטחון הכללי, אנשי משטרה והפמליה של רבין. כאשר נגמר הטקס החלו להתפזר הפוליטיקאים ולביתם כאשר שמעון פרס יוצא ראשון מן העצרת וחולף על פניו של יגאל עמיר בדרך לרכבו. דקות אחדות לאחר מכן יצא יצחק רבין, ושניות לפני שנכנס לרכבו פסע לעברו יגאל עמיר וירה לעברו שלושה כדורים. רבין פונה מיידית לבית החולים איכילוב ברכב הקדילאק שלו, שכיום מוצב בתור מוצג ראווה במרכז יצחק רבין, שם נכנס מיידית לחדר הניתוח ונפטר דקות לאחר מכן מהכדורים הקטלניים שנורו לעברו שלא השאירו לו שום סיכוי.

יגאל עמיר נעצר מיידית כמובן על ידי כוחות הבטחון ולמספר ימים לאחר מכן נעצרו גם אחיו חגי עמיר ומרגלית הר שפי, כאשר שניהם נשפטים באשמה של סיוע לרצח ואי מניעתו. סוכן השב"כ אבישי רביב נשפט גם הוא בבית משפט על כך שידע על הרצח ולא סיפר על כך למפעיליו בשב"כ, אך האחרון יצא זכאי במשפטו ולא נמצא אשם בכך שידע על הרצח ולא מנע אותו. יגאל עמיר נידון למאסר עולם בגין רצח רבין ועוד 14 שנות מאסר בפועל על פציעת המאבטח של רוה"מ וקשירת קשר לרצח ופעילות טרור. ב-2001 חוקק חוק אשר מונע מוועדת השחרורים לקצוב את עונשו והיחיד שיכול לקצר את עונשו של עמיר בגין רצח רבין הוא נשיא המדינה. לאחרונה התבטא נשיא המדינה המכהן רובי ריבלין כי כל עוד הוא נשיא מדינת ישראל יגאל עמיר לא יצא לחופשי.

https://www.youtube.com/watch?v=9QUUzNyGWPU

המאמר רצח רבין פורסם ראשון בבלוג אפיfrom בלוג אפי - Feed https://blogafi.org/%d7%a8%d7%a6%d7%97-%d7%a8%d7%91%d7%99%d7%9f/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה